Güneş Enerjisi ve Güneşten Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi ve Güneşten Elektrik Üretimi

– Gerçek bir termonükleer kaynaşma reaktörü olan Güneş, sürekli olarak çok büyük bir miktarda enerji yayar. Yer yüzündeki bir çok enerji kaynağı aslında bu ışımanın dönüşümünden kaynaklanmaktadır: Fotosentezle (biyokimyasal) biyokütleye dönüşüm, mesela ağaç-odun veya eski dönemlerden kalma biyokütlelerin dönüşümü sonucu oluşan kömür, petrol vs. gibi…; ısıl dönüşümün rüzgarlar ve okyanuslardaki sıcak-soğuk akıntılar olarak ısıl enerji haline geçmesi gibi bir çok yönde dünyada enerji hareketliliğine neden olur.

– Buna karşın, Dünyanın aldığı enerji, Güneşin yaydığı enerjinin çok çok altında ve küçük bir kısmıdır. Ekvatorun yakınlarında Güneşten alınan enerji miktarı 2400 kWsa/m²; Türkiye’de ise bölgeye göre 1150-1450 kWsa/m² den biraz fazladır. Güneş enerjisini saat ve mevsimlere göre daha verimli bir şekilde yararlanabilmek için yoğunlaşma ve depolama taktikleri geliştirilmiştir.

> Bir Güneş fırınında Güneş ışınlarının optik bir yöntemle tek noktaya yoğunlaştırılması, oradaki sıcaklığın 1700°C’yi aşmasını sağlayabilir.

– 1970’li yılların başlarında petrol krizi sonrası, fosil yakıtların tükenme endişesi ve çevreyi koruma gereğiyle Güneş enerjisine ait bilgi ve projeler tekrardan gündeme geldi ve güncellendi.
– Elektrik enerjisine veya ısıya dönüştürülen Güneş enerjisi, ulaşılması zor yerlerde veya eski dönem enerji kaynaklarına (petrol-kömür) sahip olmayan ülkelerde bir ek enerji kaynağı hatta bir çözüm olabilir. Mesela bu şekilde İsrail devleti 2020 yıllarına doğru ülke enerjisinin %10’luk bir kısmını doğanın yenilenebilir gücünden sağlamayı planlıyor.
> Güneş enerjisinden yararlanma tekniklerinin biraz fazla yere ihtiyacı vardır, ama bunun yanında doğaya da hiç zarar vermezler.
Reklamlar
Bu yazı Güneş Enerjisi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Güneş Enerjisi ve Güneşten Elektrik Üretimi

  1. jaxes dedi ki:

    Bu E-kitabı aldım ve yakın arkadaslarımla paylaştım, şimdi hepimiz evin bodrumunda çalışmalara başladık. Projemiz: birbirine yakın 3 evde pc’leri beslemeye yetecek şekilde bir enerji kaynagı oluşturmak olacak. Çok Teşekkurler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s