Güneş Enerjisi ve Güneşten Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi ve Güneşten Elektrik Üretimi

– Gerçek bir termonükleer kaynaşma reaktörü olan Güneş, sürekli olarak çok büyük bir miktarda enerji yayar. Yer yüzündeki bir çok enerji kaynağı aslında bu ışımanın dönüşümünden kaynaklanmaktadır: Fotosentezle (biyokimyasal) biyokütleye dönüşüm, mesela ağaç-odun veya eski dönemlerden kalma biyokütlelerin dönüşümü sonucu oluşan kömür, petrol vs. gibi…; ısıl dönüşümün rüzgarlar ve okyanuslardaki sıcak-soğuk akıntılar olarak ısıl enerji haline geçmesi gibi bir çok yönde dünyada enerji hareketliliğine neden olur.

– Buna karşın, Dünyanın aldığı enerji, Güneşin yaydığı enerjinin çok çok altında ve küçük bir kısmıdır. Ekvatorun yakınlarında Güneşten alınan enerji miktarı 2400 kWsa/m²; Türkiye’de ise bölgeye göre 1150-1450 kWsa/m² den biraz fazladır. Güneş enerjisini saat ve mevsimlere göre daha verimli bir şekilde yararlanabilmek için yoğunlaşma ve depolama taktikleri geliştirilmiştir.

> Bir Güneş fırınında Güneş ışınlarının optik bir yöntemle tek noktaya yoğunlaştırılması, oradaki sıcaklığın 1700°C’yi aşmasını sağlayabilir.

– 1970’li yılların başlarında petrol krizi sonrası, fosil yakıtların tükenme endişesi ve çevreyi koruma gereğiyle Güneş enerjisine ait bilgi ve projeler tekrardan gündeme geldi ve güncellendi.
– Elektrik enerjisine veya ısıya dönüştürülen Güneş enerjisi, ulaşılması zor yerlerde veya eski dönem enerji kaynaklarına (petrol-kömür) sahip olmayan ülkelerde bir ek enerji kaynağı hatta bir çözüm olabilir. Mesela bu şekilde İsrail devleti 2020 yıllarına doğru ülke enerjisinin %10’luk bir kısmını doğanın yenilenebilir gücünden sağlamayı planlıyor.
> Güneş enerjisinden yararlanma tekniklerinin biraz fazla yere ihtiyacı vardır, ama bunun yanında doğaya da hiç zarar vermezler.

Güneşten Elektrik Üretmek ve Güneş Paneli Yapımı

– Güneşten elektrik üreterek hem içimizin rahat olmasını, hem de cebimizin rahat olmasını istemez miyiz?
– Aslında bu sistem yapımı korkulduğu kadar zor bir iş değil, elektrik-elektronikle uğraşmayı seviyorsanız günlük hobinizi yaparmış gibi kısa sürede güneş enerjisinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik hiçbir bilgiye sahip olmasanız dahi bunu yapabilirsiniz.
– Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek doğada hiçbir kirliliğe sebep olmaz, üstelik tek seferliğine yapılan güneş paneli ve merkezi enerji depolama sistemiyle uzun süreler başka hiçbir şey yapmadan, kendi kendine elektrik üretip saklamaya devam edersiniz.
– Düşünün şehirden uzak bir yerde eviniz, çiftliğiniz yada yazlığınız var, alanınızda geniş ama o bölgeye daha şebeke elektrik ulaşmamış, orada ihtiyacınız olan tüm enerjiyi bu sistemle karşılayabilirsiniz, aslında nerde olduğunuzun pek önemi yok, çünkü güneşiniz varsa kitaptan alacağınız bilgi ve tiyolarla bu sistemi istediğiniz her yerde kurup, Güneşten elektrik üreterek ücretsiz bir enerji santrali oluşturabilirsiniz. Her ay elektrik faturalarına yüzlerce lira vermekten de kurtulmuş olursunuz.
– Hayal gücümüzü biraz genişletelim; doğayı seven biriyseniz uzun süreler doğayla iç içe zaman geçirdiğiniz oluyordur, peki bu sürede hiç mi elektriğe ihtiyacımız olmayacak?
İster istemez cep telefonumuzun pilini veya fotoğraf makinemizin pillerini şarj etme ihtiyacı hissedeceğiz, yapacağınız küçük taşınabilir bir güneş paneliyle bunu çok pratik bir şekilde halledebiliriz.
– Düşünün üç kere katlanabilen küçük not defteri
boyutlarında taşınabilir bir güneş paneliniz var, siz onu güneşe bırakın o kendi pilini şarj etsin, sizin cep telefonunuzun pili bittiğinde gelir hazır enerjiyi sadece 1 saatte cep telefonunuza transfer edersiniz. Sadece cep telefonu değil enerjiye ihtiyaç duyan her şey için geçerli: Mp4 Player, Notebook Pc ve Şarj edilebilir (Rechargeable) pillerin enerji gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.
– Tüm bu cihazların enerji isteği hesaplamalarını nasıl yaparım diye düşünmeyin, her şey bu eğitim kitabında mevcut, yapmanız gereken sadece hayal gücünüzü kullanarak ne için enerji üretmek istiyorsanız onun enerji gereksinimini bulmak ve sistemi uygulamak bu kadar basit.
Ana sistem birçok yerde aynıdır önemli olan enerji alacak cihazın volt-watt ayarlarıdır, onu da kitapta açıklanan taktiklerle %100 hatasız bir şekilde tasarlayabilirsiniz.
– İşi biraz daha profesyonel hale döküp, yapacağın güneş enerjisi tasarımlarını seri üretimine başlayarak kendi pazar payınızı da oluşturabilirsiniz, her şey sizin elinizde…

> Eğer “Solar Enerji Kitabını” almak isterseniz size güzel bir haberim daha var, bu kitabın yanına ek olarak 4 Çeşit Bonus bizlere sunuluyor.

  • Bazı projelerin güç şemalarını ve teknik çizimlerini içeren “Hesaplar Kitabı“nı sizlerle paylaşıyor.
– Bu kitapta çok yararlı ek bilgiler ve ilerde çok ihtiyaç duyacağınız değerli güç şeması örnekleri bulacaksınız. İster bu örnekleri kullanabilir, isterseniz de kafanızdaki şemayı bu kitap sayesinde geliştirebilirsiniz.

  • Özel olarak çekilmiş, anlatımlı “Panel Birleştirme ve Bağlantı videosu“.

– Bu örnek video ile aklınıza takılan birçok soruya cevap bulabilirsiniz.

  • Rüzgar Türbini Yapımı“ile ilgili bir çok bilgi.
– Bu bonus piyasada kolayca bulabileceğimiz malzemelerle rüzgar gücünden yararlanarak nasıl elektrik üretilebileceği de bizelere sunuluyor.

  • Elektrik ve ateş olmaksızın yemek pişirmeyi açıklayan “Pratik Bilgiler“.
– Bu taktik bilgiler sadece yemek yapmada değil bir çok alanda çok kullanışlı hale getirilebilir, özellikle güneş ışığını odaklayarak yüksek miktarda ısı enerjisi elde edebilir ve bunu bir çok yerde yararımıza kullanıp geliştirebiliriz.

> Bu her yönüyle bilgi deposu olan ve her insanın az yada çok bilmesi gereken bilgileri sunan kitabı almak isterseniz aşağıdaki linki kullanabilirsiniz…
– Aldığım bu kitap sayesinde birçok geri dönüşümlü sistem yaptım, çokta memnun kaldım.
– İstediğim şimdi bu sistemi tüm Türkiye’de yaşayanlar da öğrensin, çünkü Türkiye Güneş enerjisi bakımından oldukça verimli bir konuma sahip ve Avrupa’nın en verimli
Güneş ışığı alan 2. ülkesi durumundayız.
– Lakin bu çeşit temiz enerjiye olan ilgi çok çok az ve ülke olarak enerjide dışa bağımlı haldeyiz, hem bağımsızlık yolunda kararlı bir ilerleyiş içinde olup hem de komşu ülkelerden elektrik satın almak çok can sıkıcı bir durum…
– Bu sistemle hem siz kazanın hem doğa kazansın…

Bookmark and Share

Reklamlar
Bu yazı Güneş Enerjisi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Güneş Enerjisi ve Güneşten Elektrik Üretimi için 1 cevap

  1. jaxes dedi ki:

    Bu E-kitabı aldım ve yakın arkadaslarımla paylaştım, şimdi hepimiz evin bodrumunda çalışmalara başladık. Projemiz: birbirine yakın 3 evde pc’leri beslemeye yetecek şekilde bir enerji kaynagı oluşturmak olacak. Çok Teşekkurler…

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s